Canzonissima 1963

logo
Datum
16-02-1963
Locatie
Amerikaans Theater, Brussel
Presentatie
Denise Maes & Bob Boon
Stemsysteem

Een vakjury en een publieksjury bepaalden de uitslag

Voor het Songfestival 1963 trok de BRT alle registers open, in de grootste Belgische selectie voor de wedstrijd ooit. Vier maanden lang was Canzonissima het meest besproken onderwerp in Vlaanderen.

Het concept

De Vlaamse omroep kopieerde de naam van het in die tijd ook bij ons enorm populaire Italiaanse variétéprogramma Canzonissima voor een eigen Songfestivalselectie. Waar in de Italiaanse versie liedjes werden afgewisseld met komische sketches en de trekking van de lokale nationale loterij, ging het bij de Vlaamse versie enkel om liedjes en artiesten.

Het precieze concept van de voorronde was redelijk ingewikkeld en hield vooral veel herhaling in. De BRT had twaalf artiesten bereid gevonden om deel te nemen aan alle negen voorrondes. Twaalf songs namen deel per voorronde, behalve in de vierde, waar veertien songs meededen. Soms vertolkte een zanger(es) twee liedjes in een voorronde en was iemand anders een uitzending niet te zien, zonder een duidelijk systeem hiervoor. De liedjes werden gequoteerd door een vakjury en door het publiek in het Amerikaans Theater. Beide jury’s konden een maximum van vijftig punten aan elk liedje uitdelen. Het is niet bekend hoe de vakjury stemde, maar de punten van het publiek werden bepaald door een applausmeter die het volume in de zaal na een optreden mat en vertaalde naar punten op vijftig. Omdat er ook geregeld boegeroep klonk en dat ook als applaus werd geregistreerd, moest geregeld de uitzending worden stilgelegd om een nieuw applaus op te nemen voor de applausmeter.

De drie liedjes met de hoogste scores van elke halve finale gingen door naar de volgende uitzending en werden daar opnieuw opgevoerd door dezelfde artiesten. De anderen kregen telkens een ander liedje. Enkel liedjes die drie opeenvolgende weken in de top drie eindigden, wisten zich te plaatsen voor de finale. Van de ruim zeventig liedjes waren dat er uiteindelijk slechts zes.

Over 1963

Op zaterdag 13 oktober 1962 al ging de eerste liveshow op antenne. Het ging telkens om uitzendingen van 45 of 50 minuten, waarin aan een hoog tempo twaalf of veertien liedjes werden vertolkt en uitslagen moesten worden bepaald. Elke twee weken was er een nieuwe halve finale. Enny Denita, Chris Ellis, Will Ferdy, Freddy Sunder, Jean Walters en Staf Wesenbeek sneuvelden in de uitzendingen voor de finale. Jean Walter was in 1959 al te zien geweest in de Vlaamse voorronde, Enny Denita had ook deelgenomen in 1961.

Er waren verschillende schandalen rond Canzonissima 1963. Het lied Ode aan de zon van Will Ferdy bleek al opgenomen te zijn voor de tweede halve finale waarin het voor het eerst op televisie gebracht werd, en werd daarom gediskwalificeerd na twee keer in de top drie te zijn geëindigd. Hetzelfde overkwam Bob Benny en zijn Kleine blauwe zwaluw, dat zelfs drie uitzendingen op rij in de top drie was terechtgekomen. Het regende ook opnieuw kritiek op het lage niveau van de deelnemende liedjes. Het ging zo ver dat in de achtste voorronde verschillende artiesten dreigden met een boycot als ze geen betere nummers toebedeeld kregen.

Ook de applausmeter zorgde voor veel beroering. Sommige deelnemers hadden claqueurs ingeschakeld, ofwel betaald publiek, om hen een zo hoog mogelijke publieksscore te laten krijgen. De BRT reageerde door de publieksjury in de finale te vervangen door een panel van twintig ex-kandidaten van De muziekkampioen, een populaire muziekquiz.

Vijf artiesten bleven over op de finaleavond: Lize Marke, met twee songs, Rina Pia, Lieve Olga, Jo Leemans, die tweede was geëindigd in 1959 en derde in 1961, en Jacques Raymond, die tweede was geëindigd in 1961. Presentatoren Denise Maes en Bob Boon drukten de kijkers op het hart dat enkel het liedje en niet de artiest zou worden geselecteerd voor het songfestival, al zou dezelfde combinatie uiteindelijk overeind blijven. De zes songs werden eerst ten gehore gebracht door de Nederlanders Anita Berry en John de Mol sr., en nadien pas door de vijf Vlaamse artiesten.

Na een muzikaal intermezzo van het BRT-orkest onder leiding van Francis Bay, gingen Maes en Boon over tot de stemming. De vak- en publieksjury hadden elk twintig leden die elk liedje een score op tien gaven. De vakjury koos overweldigend voor de grote favoriet, Luister naar de wind van Lize Marke, maar een sterkere score van de publieksjury voor Jacques Raymond gaf zijn Waarom? een nipte overwinning cadeau. Dat leidde prompt tot boegeroep van een deel van het rumoerige publiek en presentator Bob Boon die zichtbaar geïrriteerd om stilte vroeg ‘zodat hij ook nog iets kon zeggen’. De exacte puntenaantallen zijn bekend, al werd niet meegegeven hoe de juryleden individueel stemden.

1e halve finale (Zaterdag 13 oktober 1962)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Jo LeemansMambo op het strand9422319
2Staf WezenbeekDromen aan 't kanaal2733934
3Lieve Olga24 uren10422616
4Jacques RaymondHet beloofde land7482325
5Lize MarkeSaksisch Porselein3724527
6Freddy SunderDingen waarvan ik veel hou8442915
7Will FerdyDag lieve juffrouw lente5603921
8Rina PiaWals mimosa12392613
9Bob BennyKleine blauwe zwaluw1863650
10Chris EllisParis4683929
11Jean WalterAls je lacht ben je veel mooier, chérie6574215
12Enny DenitaLaat ons dromen10422319

Door naar de volgende uitzending: Dromen aan ’t kanaalSaksisch porseleinKleine blauwe zwaluw

2e halve finale (Zaterdag 27 oktober 1962)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Bob BennyMia bella Marinella5713338
2Enny DenitaDe eerste melodie9572532
3Staf WezembeekDromen aan 't Kanaal8633132
4Lize MarkeHet houten brugje3742945
5Jean WalterOp het schildersatelier12472225
6Rina PiaDat is hij11551936
7Jacques RaymondVoorbij7643232
8Lize MarkeSaksisch Porselein1864145
9Staf WezembeekDat klein gebaar9572631
10Bob BennyKleine blauwe zwaluw4723141
11Jo Leemansk Ben zo gelukkig6692643
12Will FerdyOde aan de zon2763343

Door naar de volgende uitzending: Het houten brugje, Saksisch porseleinOde aan de zon (Kleine blauwe zwaluw werd later opgevist nadat Ode aan de zon gediskwalificeerd werd)

3e halve finale (Zaterdag 10 november 1962)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Will FerdyKleine jongen10582533
2Lize MarkeHet houten brugje4753045
3Jean WalterDe gouden wals9602931
4Jo LeemansLevensdroom8612041
5Freddy SunderNamanouito11571938
6Lieve OlgaIk hou van Antwerpen12521834
7Will FerdyOde aan de zon3803050
8Rina PiaEr speelt een orgel2843846
9Staf WezembeekZonder jou6722250
10Lize MarkeSaksisch Porselein1914150
11Jacques RaymondLangs blauwe wegen5743143
12Chris EllisToen werd ik verliefd6722250

Door naar de volgende uitzending: Het houten brugjeEr speelt een orgel (Ode aan de zon werd na deze uitzending gediskwalificeerd)

Door naar de finale: Saksisch porselein

4e halve finale (Zaterdag 24 november 1962)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Jacques RaymondIllusie9643034
2Chris EllisIn Shangai13551738
3Staf WezenbeekNooit meer13551936
4Rina PiaEr speelt een orgel1803644
5Bob BennyVan hart tot hart6693237
6Lize MarkeHet houten brugje7663036
7Jacques RaymondGeluk8652342
8Bob BennyKleine blauwe zwaluw2793247
9Lieve OlgaZij aan zij10622044
10Freddy SunderOh, wist je?5702644
11Jo LeemansZo mooi4713041
12Jean WalterHello, aardig meisje12572532
13Enny DenitaMijn droom is voorbij3753540
14Stef WezenbeekAls jij maar bij me bent11602535

Door naar de volgende uitzending: Er speel een orgel, Zo mooiMijn droom is voorbij (Kleine blauwe zwaluw werd na deze uitzending gediskwalificeerd)

5e halve finale (Zaterdag 8 december 1962)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Rina PiaAntonio8562135
2Lize MarkeAlleen maar liedjes zingen4632637
3Jean WalterBelinda7592435
4Enny DenitaHeimwee naar mijn dorpje12442123
5Jo LeemansEen lied9582830
6Will Ferdyk Had het willen zien5613625
7Rina PiaEr speelt een orgel1753936
8Lieve OlgaCon amore3662442
9Bob BennyMorgen is 't vakantietijd10553025
10Chris EllisGeen eigenwijze nozem10552728
11Enny DenitaMijn droom is voorbij6603921
12Jo LeemansZo mooi2723537

Door naar de volgende uitzending: Con amoreZo mooi

Door naar de finale: Er speelt een orgel

6e halve finale (Zaterdag 22 december 1962)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Jacques RaymondFata morgana10431825
2Chris EllisIn de lente van mijn leven12391524
3Stef WezenbeekBlij refrein7512130
4Rina PiaDromen1673334
5Freddy SunderDe lente in mijn hart9462026
6Jo LeemansZo mooi3623725
7Jean WalterBlauw blauw8482028
8Enny DenitaSong Festival6562333
9Jacques RaymondDe oude berkeboom5583226
10Lieve OlgaCon amore2642342
11Stef WezenbeekSlechts jij alleen10431726
12Lize Marke3x3 = 93622537

Door naar de volgende uitzending: DromenCon amore, 3×3 = 9 (ex aequo)

Door naar de finale: Zo mooi

7e halve finale (Zaterdag 5 januari 1963)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Rina PiaDromen4633429
2Stef WezembeekHeimwee naar jou9472423
3Lize Marke3x3 = 95612734
4Jacques RaymondWaarom2663234
5Enny DenitaLeugens6532627
6Jean WalterStof en as11402020
7Lieve OlgaCon amore3642539
8Jo LeemansEr zweeft een engel8512724
9Bob BennyTwee harten7522527
10Lize MarkeLuister naar de wind1803941
11Will FerdyHet straatje12372017
12Rina PiaHet sprookje9472423

Door naar de volgende uitzending: WaaromLuister naar de wind

Door naar de finale: Con amore

8e halve finale (Zaterdag 19 januari 1963)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Jacques RaymondRomantiek7492128
2Enny DenitaVerlangen7492623
3Jean WalterSnel gaat de tijd10452718
4Lize MarkeMijn engel3622142
5Will FerdyLente5572928
6Jo LeemansMeer dan eens4603129
7Stef WezembeekKom zeg me eens9472324
8Jacques RaymondWaarom2653431
9Lize MarkeLuister naar de wind1904050
10Bob BennyDans een polka6552134
11Rina PiaMijn kleine gouden ster11442222
12Freddy SunderOntrouw12391821

Door naar de volgende uitzending: Mijn engelWaaromLuister naar de wind

9e halve finale (Zaterdag 2 februari 1963)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Chris EllisVeel mooier12381919
2Jacques RaymondDenk steeds aan mij5572829
3Lize MarkeMijn engel7533321
4Will FerdyToen5571938
5Enny DenitaWanneer de rozen bloeien11402416
6Jean WalterErna8492425
7Lize MarkeTroubadour4592831
8Rina PiaZeg mij dat mijn hart10452223
9Jacques RaymondWaarom2763541
10Lize MarkeLuister naar de wind1893950
11Bob BennyEstramadura3622735
12Jo LeemansKleurensymfonie9483216

Door naar de finale: WaaromLuister naar de wind

Finale (Zaterdag 16 februari 1963)

#Deelnemer(s)NummerPlaatsPuntenJuryPubliek
1Lize MarkeSaksisch porselein4247124123
2Rina PiaEr speelt een orgel3274147127
3Jo LeemansZo mooi5241114127
4Lieve OlgaCon amore618660126
5Jacques RaymondWaarom?1292114178
6Lize MarkeLuister naar de wind2289169120
play
play
play
play
play

Op het Songfestival 1963 werd België tiende. Lees meer op onze geschiedenispagina:

ESC 1963 – London – Final

Advertentie

Locatie