Opinie

OPINIEEUROSONG 2025

Onze hoofdredacteur over finale ‘Eurosong 2025’: ‘Kalmte kan u redden’

Eurosong 2025 zit erop. Onze hoofdredacteur Jonathan zag uiteraard de finale en blikt terug op de gehele editie en kijkt vooruit naar de nabije toekomst. ‘Veel stagings oogden low budget.’

Na de introductieshows met het piepkleine podium was ook de finale vanuit Vilvoorde een uitzending zonder al te veel franjes. Zowel de meer ingetogen locatie als productiewaarden zorgden voor een intiemere (lees: goedkopere) show. Het smalle podium en de standaard donkere belichting speelden menig optreden parten.

Een inhoudelijk vrij matte Eurosong-finale

Gustaph gaf samen met Chantal en Monique een sterke uitvoering van Because of You en het was mooi hoe de introductie van de kandidaten daarin verwerkt werd. Een pluim ook voor het zelfrelativeringsvermogen van Peter Van de Veire en zijn opmerking over het online delen van foto’s. Verder zagen we een inhoudelijk vrij matte Eurosong-finale zonder bijzondere hoogtepunten. Zelfs Zita Wauters strooide minder vibes rond dan gedacht.

De lagere productiewaarden vertaalden zich helaas ook in de stagings van de kandidaten. Graces plastic tuinstoelen en Lenns witte blokken die wolken moesten voorstellen, maar ook de goederenlift van Red Sebastian oogden low budget. LEEZ had op dat vlak het meest uitgekiende optreden en werd daar ook voor beloond met een tweede plek in het eindklassement.

play

Vraagtekens bij wie commentaar gaf

Een ander struikelblok was de vakjury, of toch tenminste de vier prominente juryleden die in beeld kwamen en de optredens becommentarieerden. Waarom VRT daar zo halsstarrig aan blijft vasthouden, is een raadsel; kijkers kunnen heus zelf een mening vormen zonder beïnvloeding.

Maar je kon ook grote vraagtekens plaatsen bij wie commentaar gaf. Bart Cannaerts zei Songfestivalfan te zijn en Merol wil graag eens aan het festival deelnemen. Fijn voor hen, maar waarom maakt dat hen geschikt als experts die spreektijd krijgen? Emmelie de Forest, een van de meer vergeten winnaars van de afgelopen vijftien jaar, vond alles geweldig en voegde zo hoegenaamd niets toe.

Doel voorbijgeschoten

In de tijden van Marcel Vanthilt (lees hieronder ons exclusief interview met hem) stond de jury garant voor spitante opmerkingen en schandaaltjes. Het leverde tenminste nog leuke televisie op, die in de huidige tijdsgeest weliswaar niet meer zou werken. Maar zo is de ‘vakjury’ in beeld verveld tot mensen die de kandidaten alleen bewieroken. Op die manier schieten ze hun doel volledig voorbij.

50 jaar Eurosong (20): Marcel Vanthilt, het gevreesde jurylid

Als vakman was Gustaph nog de enige van dienst die het aandurfde om af en toe nog wat constructieve kritiek en verbeterpunten te geven. Dat sierde hem, maar het volstond niet om de aanwezigheid van de vier juryleden op televisie te verantwoorden. Ze leken vooral bedoeld om zendtijd te vullen en dat is, opnieuw, eerder goedkoop.

Een uitgelezen kans voor de artiesten

Eén punt bemerkte de vakjury terecht: hoewel stress zichtbaar een grote factor was bij bijna alle kandidaten, was er duidelijk sprake van een groeicurve ten opzichte van de introductieshows die in december al waren opgenomen.

Over die shows lieten we ons eerder al niet te positief uit en ik blijf erbij dat het veel te lang uitgesponnen uitzendingen waren die in 2027 beter moeten. Maar dat het voor de artiesten zelf een uitgelezen kans is om zonder stress over punten al eens hun nummer te brengen en daarop voort te bouwen, is zeker de moeite waard om verder te verfijnen naar toekomstige Vlaamse preselecties toe.

Onze redacteurs over 1e uitzending ‘Eurosong 2025’: ‘Werk aan de winkel’

Kandidaat voor 2026 al beklonken?

Mentissa had onze eigen zoektocht naar dé Belgische kandidaat voor Bazel gewonnen. Helaas was haar optreden tijdens de Eurosong-finale te strak qua choreografie en kon de zangeres niet voluit gaan. Leslie Cable, al jaar en dag het Belgisch delegatiehoofd in de RTBF-jaren, zetelde gisterenavond eveneens in de vakjury. Als ze slim is, is onze kandidaat voor 2026 al beklonken – maar dan wel met een lied en optreden dat meer uitgesproken Mentissa zelf is.

Red Sebastian overtuigde vriend en vijand. Qua lied blijf ik bij Strobe Lights persoonlijk op mijn honger zitten, maar zijn monsterzege was volledig terecht. Hoewel de staging ook nog pakken beter en verfijnder kan, verpletterde hij de concurrentie. Dat werd zeer terecht massaal beloond door jury en publiek. Seppe is nu al een zeer waardige Belgische Songfestivalkandidaat waar VRT trots op kan zijn.

play

7 van de 37 inzendingen bekend

Tot slot richt ik me nog even graag tot de Vlaamse/Belgische Songfestivalfans. Hiermee steek ik mijn nek uit en besef ik dat deze woorden bij een deel van de community niet in goede aarde zullen vallen.

Op het moment van schrijven kennen we amper 7 van de 37 inzendingen voor Bazel. Dat we daarin een van de uitschieters zijn, staat buiten kijf. Maar het is momenteel simpelweg veel te vroeg om te roepen dat België het Songfestival zal winnen. Laat ons ook niet vergeten dat ons land (en vooral de Vlaamse kant ervan) een twijfelachtige reputatie heeft qua op voorhand zichzelf als favoriet bombarderen gevolgd door een koude douche op het internationale toneel.

Kalmte kan u redden

Tot slot: neen, ik beweer niet dat dat weer gaat gebeuren en aanvaard met plezier dat VRT heeft geleerd uit eerdere ervaringen. Een cruciale game changer is ook dat de Vlaamse omroep duidelijk aangeeft het Songfestival te willen winnen (zie onderstaand interview). Ik geloof heel graag dat hij dat ook effectief kan.

50 Jaar Eurosong (22): Gerrit Kerremans, het muzikale VRT-brein

En neen, dit is ook geen valse bescheidenheid of een domper op de feestvreugde, maar een basisniveau aan nuchterheid en realiteitszin. Het is perfect mogelijk om groot fan te zijn van je kandidaat en lied en tegelijk ook in te zien dat we op dit moment nog heel weinig weten en het nog alle kanten op kan. We staan nog op ruim drie maanden van het Songfestival 2025. Kalmte kan u redden.

We zijn fans en geen vakjury en mogen Red Sebastian dus wel naar hartelust bewieroken, maar te veel druk opleggen heeft nog nooit iemand geholpen. Wacht dus nog maar even met het maken van plannen voor Brussel 2026 – maar wees uiteraard intussen vooral al apetrots op Seppe en zijn Strobe Lights, want dat verdient hij des te meer.

Dit is een persoonlijke opinie op naam van de auteur. Heb je zelf een prikkelende opinie over het Songfestival? Laat ze ons weten via [email protected].

Advertentie