Hongarije
Ook Hongaarse comeback in de maak voor 2027?
Zien we Hongarije volgend jaar terug op het Songfestivalpodium verschijnen? Het zou zomaar kunnen. De Hongaarse premier ziet er in ieder geval geen graten in. Het land nam voor het laatst deel in 2019.
De Songfestivalgekte in Wenen mag dan nog maar pas afgelopen zijn, toch richten verschillende Europese omroepen hun blik al op de editie van 2027.
Zo gaf de VRT enkele minuten voor de grote finale vorige week aan nog niet zeker te zijn dat zij een kandidaat afvaardigen naar Bulgarije.
De omroep van Noord-Macedonië maakte dan weer bekend dat zij na een afwezigheid van vier jaar opnieuw van de partij zullen zijn in 2027.
En ook in de Hongaarse hoofdstad Boedapest klinken positieve geluiden.
Het nieuw bewind brengt een nieuwe wind
In een interview met het Oostenrijkse Zeit im Bild liet Péter Magyar, de pas verkozen premier van Hongarije, verstaan dat hij de Hongaarse minister van cultuur de opdracht zal geven om te onderzoeken of Hongarije opnieuw moet deelnemen aan het Eurovisiesongfestival.
Naar eigen zou de Hongaarse premier veel brieven hebben ontvangen, voornamelijk van jongeren, om Hongarije opnieuw te laten deelnemen aan het Eurovisiesongfestival. Maar de eindbeslissing over een eventuele deelname ligt dus niet bij hem.
‘Er is geen reden om niet deel te nemen aan het festival‘, liet Magyar wel nog optekenen.
Geen toeval
De uitspraken van de Hongaarse premier vallen niet uit de lucht.
Twee maand geleden vonden parlementsverkiezingen plaats in het land en werd het politieke landschap flink door elkaar geschud.
Magyar wist na 16 jaar zittend premier Orban van de macht te verdrijven. Die laatste voerde een eerder eurosceptisch beleid, reden waarom ook het Eurovisiesongfestival niet in zijn kraam paste.
De financiële kost en de openlijke steun (en zichtbaarheid) van de LGBTQ-gemeenschap waren ook redenen voor de Hongaarse terugtrekking. Orban zou het festival ’te gay’ hebben gevonden.
De nieuwe premier is zinnens om een andere koers te varen en ziet het Eurovisiesongfestival dan ook weer als een mogelijkheid, eerder dan een bedreiging.
Hongarije & Eurovisie: een knipperlichtrelatie
Voor de laatste Hongaarse inzending moeten we al terug naar 2019 toen Joci Pápai in de halve finale sneuvelde met zijn Az én apám. Dat is op moment van schrijven van dit artikel maar liefst zeven jaar geleden.
Het is niet de eerste keer in de geschiedenis dat Hongarije voor een lange(re) periode afwezig is van het festival.
Tussen 1999 en 2004 vaardigde het land ook geen vertegenwoordiger af naar het Europese liedjesfestijn. In 2006 en 2010 liet men, voornamelijk omwille van financiële redenen, eveneens verstek gaan.
Voor de beste Hongaarse inzending moeten we terug naar het debuut van het land in 1994. Toen sleepte Friderika een vierde plaats in de wacht met haar Kinek mondjam el vétkeimet?.